top of page

Yurtdışından Maket Almak ya da Almamak

Güncelleme tarihi: 28 Eki 2021

Shakespearevari bir girişle herkese söylüyorum, eğer maket yapıyorsanız, yurtdışından maket almak ya da almamak, işte bütün mesele bu!


Piyasaya şöyle bir bakış attığımızda, ne yazık ki, yerli pazarda pek de DIY dollhouse çeşitliliği yok. Robotime ile keşfettiğim bu alan, yeni yeni yurtdışından getirtilen ürünlerle renkleniyor gibi. Renkleniyor, iyi güzel de, aslına bakarsanız maalesef çok pahalı. Çünkü dolarla satılıyor ve vergiler vs eklenince de her ay yeni bir ev rüya olarak rafa kaldırılıyor.


Bu yazımda size 3 adet deneyimlediğim siteden, 1 adet "aaaah keşke"den bahsedip, ilgili linkleri de paylaşacağım. Bu vesileyle evlerin son halini de koymadan etmeyeceğim tabii ki.


1. Hepsiburada Yurtdışından

Alışveriş Tarihi: 28 Şubat 2021

Teslim Tarihi: 17 Mart 2021 (2 hafta 3 gün)


Hepsiburada günlük alışverişlerimde sık sık tercih ettiğim bir uygulama lakin yurtdışı ayağını kullanırken tedirginlik yaşadım. Ne kadar teknoloji çağına doğmuş olsak da 90'lar ruhu beni yurtdışı ayağında biraz güvenli alanda tutmaya çalışıyor sanırım.


Hangi ürünü ararsanız arayın, sonuçlar yurtdışı seçenekleriyle çıkıyor uzun zamandır. Sol üst köşesinde mavi bir etiketle belirtiliyor. "DIY dollhouse" olarak güncel ilanlara ulaşabilirsiniz.


Benim alışverişim sırasında sonuç sayfasında çıkan fiyata, ödeme sayfasında vergiler ve kargo da ekleniyordu. Yani sonuç ekranında gördüğüm meblağ yaklaşık iki katına çıkıyordu. Bu yazıyı yazmak için girdiğimde, vergiler dahil fiyatların yazıldığını ve teslimat süresinin de oldukça kısaltıldığını gördüm.


Aylar önceki siparişimden de oldukça memnun kalmıştım, güncel şartlarda da elim "ödeme yap"a gitmedi değil ama önce elimdeki işleri bitirip, çalışma odasını toparlamam lazım.


Peki ne almıştım?


(LinkLinkLink)(LinkLink)


Sanırım yaparken en zorlandığım maket oldu. Çok küçük ölçekli olduğu için ve yapmak için Ada'nın uyumasını beklememden dolayı, bu maketi yapan emekçi kör oldu diyebiliriz. Değer mi değer! O kadar güzel ki, ışıkları, şehir silüeti...


Benden çıkan sonuçlar da aşağıdaki gibi:2. Banggood

Alışveriş Tarihi: 17 Mart 2021

Teslim Tarihi: 26 Mart 2021 (1 hafta 3 gün)


Benim 3 haftada gelen yurtiçi siparişlerim oldu, 1 haftada su gibi gelen yurtdışı siparişiydi bu. Sitenin adı çok da güven vermese de açıkçası çok çok çok memnun kaldım alışverişimden. Harcadıkça puan kazanıyor, sonraki alışverişinizde de kullanabiliyorsunuz.


Öncelikle söylemeliyim ki Türkçe versiyonu çok kullanışlı değil, efektif bir çevirisi yok. İngilizce arattığınızda daha çok sonuca ulaşacaksınız. Ürün seçerken yorum/değerlendirme yapılmış olmasına dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim.


Beğendiğiniz ürünü sepete ekledikten sonra iki seçenek karşınıza çıkıyor. (a) Uluslararası takipli kargo: Bu seçenekte eğer vergi çıkarsa (ki yeni şartlarda hep çıkıyor) siz ödüyorsunuz. (b) Türkiye direkt posta: Bir nevi vergiler dahil sistem. Banggood sizin yerinize vergileri ödüyor ve bu seçenek genellikle daha kısa sürede size ulaşıyor. Tabi bir tık daha fazla fiyat farkı ortaya çıkıyor.


(Link)


Ben (b) seçeneğiyle ilerledim ve siparişim dışında ek bir ödemem olmadı. Beni tek üzen nokta kullanma kılavuzundan olduğu yazan pleksiglass ve müzik kutusunun elime ulaşmaması oldu. Harici olarak iki ürün de satın alınabiliyor.


Aşağıda da BAÇO versiyonu mevcut :)3. Aliexpress

Alışveriş Tarihi: 21 Eylül 2021

Teslim Tarihi: 4 Ekim 2021 (Yaklaşık 2 hafta)


Aliexpress'ten eşim çok sık alışveriş yapıyor ama maket için ilk defa deniyoruz. Ürününüzü seçtikten sonra, Free shipping ve ücretli kargo seçenekleriyle karşılaşıyorsunuz. Freeshipping genellikle PTT ile geliyor. Uçak kargo daha hızlı. Ödeme aşamasında vergi ödemesi yapılmıyor. Türkiye'ye vardıktan sonra, paketiniz gümrüğe takılmazsa eğer, kapıda ödeme yapabiliyorsunuz onun için. Ürün değerinin 20-30%'u kadar bir meblağ çıkıyor genellikle (Sanki hep 18 TL ödüyoruz biz😅). 75 gün ürün gelmezse eğer, paranızı geri alabiliyorsunuz. Biz son bir senedir gelmeyen siparişle karşılaşmadık.(TıkTık)


Ürünü tamamlar tamamladım⬇️⬇️⬇️
4. Lil' Haven

Bu siteyi bir youtube videosuyla keşfettim ve görür görmez delirdim. İçinde HIMYM, Friends, The Big Bang Theory setlerinin DIY kitleri var. Muhteşemler ve beni inanılmaz heyecanlandırıyorlar. Açıkçası Friends'in LEGO versiyonlarını tamamladığım için gözüm HIMYM'da ama kumbaranın biraz dolması lazım :D Meraklısına link bırakıyorum, lakin siteyle olumlu/olumsuz bir tecrübem olmadığını da tekrar belirtmek istiyorum :)


(1)(2)


(3)


Sorularınız olursa çekinmeden yazın bana, cevap verebilirsem ne ala :)

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page