top of page

Tidying Up with Marie Kondo vs Get Organized with The Home Edit

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2020

Selam! Bugün size iki zıt kutup prensipte çekilmiş ancak dekorasyon fikrinde birleşmiş iki programdan bahsedeceğim. Çocuklu ev dağınık evdir a dostlar. O nedenle bu fikirleri uygulamayı bırakalım bekarlar, ebeveyn olmayan evliler ve çocuğunu büyütenler uygulasın.


Marie Kondo, kendi isminden gelen düzenleme "sanat"ı KonMari'nin yaratıcısı. Size, evinizle birlikte, hayatınızı da toparlamayı vaat ediyor. Çok minimalist olmasa da köklü değişikliklere kapı açıyor. Temelinde size "sparks joy" sunan elementleri tutmanıza izin veriyor; mutluluk, keyif saçan veya güzel hatıraları hatırlatan. Kıyafetler, kitaplar, kağıtlar, komono (karışık eşyalar), ve duygusal yükü olan eşyalar sırasıyla ilerleniyor. Her aşamada, kategoriye ait unsurlardan yığın yapılıyor ve sizde yarattığı hisse göre, gitmesine veya kalmasına izin veriyorsunuz. Depolama sırasında her bir ürünün görünürlüğünü sağlamak önemli. Kendi adını verdiği bir de katlama yöntemi var, merak ederseniz Youtube'da bol bol örnek var, mesela şu. Bir de öyle bir katlıyor ki, her katladığı hazır olda duruyor. 

KonMari, oldukça etkileyici fakat uygulanabilirliği zaman alan bir yöntem. Eteğimde bebemle ben ayakta zor duruyorum, katladıklarım nasıl dursun? Diğer yandan, dönem dönem, artık bize mutluluk vermeyen, küçülen, eskiyen eşyaları/kıyafetleri bağışlamak veya satmak evde nefes alacak alan açıyor. O nedenle mevsim geçişlerinde eve ve dolabınıza şöyle bir bakmakta fayda var :) 

Marie Kondo'yu izlemek bana huzur verdi. Evime tamamen uygulayamasam bile, güzel fikirler bırakıyor beyninizde.


The Home Edit'te ise, çok sayıda ayıklama yapmadan, istiflediğiniz ürünleri rutininize uygun dekore ediyor. Clea ve Joanna, kategorize etmeyi oldukça iyi biliyor ve gökkuşağı renklerinde sıralamalar yapmaları da gözlere cümbüş sağlıyor AMA çok kalabalık düzenledikleri evler. Kullandıkları detaylar hoş da hep zengin ailelere gidiyorlar sanki. Hayır, herkesin giyinme odası olamaz bence. Khloe Kardashian'ın garajını ve Rachel Zoe'nin giyinme odasını izlemeniz kalp sıkışmasına neden olabilir.


İki programda 40 dakika dolaylarında sürüyor. İkisi de Netflix'de mevcut. İkisinin de kendi yöntemlerini anlattığı kitaplar ve websiteleri mevcut. 

Keyifli seyirler diler, aşağıda iki toplama ustasının linklerini bırakırım. 

Sevgiler.


Marie Kondo

The Home Edit

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yes Chef!

Yazı: Blog2 Post
bottom of page