top of page

Punch, Punch, Punch Punch

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021

En az beş sene önceydi, buralar hep dutluktu, otomatik nakış iğnesi niyetiyle tanıştım punch iğnesiyle. Bir baktım çevremdeki nakış gurusu Pelin'in de elinde aynısından var, dedim "Pelin, ben bunu beceremiyorum", Pelin de dedi ki, "İpi serbest bırak, kumaşını doğru seç. Elin alıştıktan sonra, akar gider". Ne yalan söyleyeyim, birkaç deneme sonrasında pes ettim.


Gel zaman, git zaman, Ada'nın odasını dekore etmeye başladıktan sonra, yastık yapma hevesiyle tekrar aldım iğneyi elime - biliyorum çünkü, uzunca bir süre iğneli işlerden uzak duracağım doğumdan sonra.


Öncelikle, ipinizin iğne içerisinde rahatça akabilmesi önemli. En kalın iğneyi neden hep kullanmıyoruz o zaman diye sorarsanız haklısınız. Lakin, kumaştaki delik büyük olacağı için, kullanacağınız ip/iplikle yapacağınız düğüm yeterince doldurmazsa, atacak ve devamlılık olmayacaktır. Kumaşın yapısı uygun olmazsa, yırtılmalar olabilir. "Ya oluyor işte" diyip, koca bir projemi çöpe atmışlığım var. Yeni başlarken, derinliği olan punch kasnaklarını tercih etmenizi öneririm. Düz kasnaklarda, kumaş çok kısa zamanda kayma yapıyor. Benim bu konuda rehberim hep sevgili The Hoop Design oldu, YouTube veya IgTV videolarından sizler de faydalanabilirsiniz. Malzeme çeşidi ve yapım teknikleri hakkında detaylıca bilgi veriyor.İlk eserimde (!), nakış kasnağında, etamin kumaşa, amigurimi ipi kullanarak, daire içine kocaman bir A çizdim. Bittikten sonra, arkasını soğuk silikonla sabitleyerek, yine fermuarla birleştirdiğim iki kumaşı arkasına diktim ve bir yastık kılıfı yapıverdim.


Sonrasında, bir oyuncak torbası, iki duvar süsüyle punchlamaya devam ettim. Hatta hızımı alamadım, bazı nakış işlerime de ekledim punchı. Bir nevi terapi benim için❤
Eğer siz de merak ettiyseniz, denemek için can atıyorsanız, Pinterest'te çeşit çeşit model bulabilir ve malzemeleri temin ederek başlayabilirsiniz. Ben goblen.com'u tercih ediyorum alışverişte. "Yok ben uğraşamam onu ara, bunu alla" derseniz de, acemiliğinizi atmak için hazır kitler de çözüm olacak.


Haydi herkes puncha!


binlerce model mevcut. Herkese kolay gelsin...

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page