top of page

Minikler için Ahşap Ev

Merhaba sevgili hobi severler, ikinci odamızı gurur ve onurla sizlere sunarım "HOBİ ODASI". 

Alışveriş yapmaktan çok büyük keyif alıyorum, bir çoğunuz gibi. Diğer yandan elimdekileri dönüştürmeyi de çok seviyorum, Derya Baykal misali :) Son zamanlarda hep kızım Ada'ya çalıştım, bir kaç proje haricinde. Açılışı da ona yaptığım ev ile yapmak istedim. 

Bu evi yaparken kullandıklarım,

 • Ahşap maket ev

 • Gönlüme göre boya

 • Rahat edeceğim 2-3 adet fırça (biri ince uçlu sulu boya fırçası olursa hayat kurtarır)

 • Çeşitli kumaşlar

 • Keyfe göre çıktısı alınmış görseller

 • Su bazlı vernik

 • Sır vernik

 • Dekupaj tutkalı

 • Yapay çiçek

 • Kalın karton

 • Ahşap 3 boyutlu eşya puzzle

 • Çok amaçlı tutkal

 • Dolgu malzemesi

 • Silikon tabancası

Ahşap evi demonte olarak, hobi mağazasından aldım, instagram hesaplarından da sipariş verebilirsiniz (Link burada). Boyamayı sevdiğim için evde çeşit çeşit renk mevcuttu, stoğumdaki boyaları kullandım genel olarak. Öncelikle kafamda bir plan yaptım, ne istiyorum, nasıl olsun. Biraz araştırma yaptığımda, yabancı bir kaç siteye denk geldim. Bu işi profesyonelce yapan çok kişi var ve bazı konsept çalışmalar için duvar kağıdı, kitap, yer kaplaması için dosya indirebiliyorsunuz. Derya deniz internetten, ev/eşya boyutlarını hesaba katarak, duvar kağıdı, yer, tablo ve kitap kapaklarını içeren bir doküman hazırladım ve Korona Günleri'nde dışarı çıkmamak adına internetten sipariş oluşturdum, iki güne çıktılarım geldi (https://www.baskiadam.com). Çıktılar gelene kadar çatıyı, iç cephe ve dış cepheyi boyadım. Duvar kağıdı yapacak olmama rağmen altına o odanın renginde astar sürdüm. Boyalar kuruduktan sonra, duvar kağıdı ve yerleri kapladım, vernikledim. Bütün parçaları monteledim, ev haline getirdim. Pencereleri yapıştırdım. Son olarak, daha parlak görünmesi adına, banyo ve balkona sır vernik uyguladım. Pencerelerin önüne çiçek yapıştırdım. (ArtDeco 228 Istanbul Kırmızısı-Çatı, ArtDeco 315 Retro Krem-Mutfak/Astar, ArtDeco 312 Taffy Dış Cephe, Rich Chrome Metalic 1577 Siyah-Korkuluklar/Pencere, Rich Master Acrylic 206 Zümrüt Yeşili- Panjur ve Salon)


Dekorasyonda oda oda gitmek en iyisi sanırım.


Yatak Odası için evin beraberinde gelen eşyalarla birlikte, daha önceden elimde olan maket eşyaları, odanın renklerine göre boyadım. Elimde güpürlü kumaşlar vardı, onları perde olarak kullandım. Çarşafı ve tekli koltuğun oturma kısmını keçe ile kapladım ve odaya uygun renklerde yorgan ve yastık diktim. Elimdeki baskı ile, beyaz yastığı süsledim, "Made with Love". (Rich 134 Açık Pembe-Yatak, Rich 165 Lavanta- Etejer/sallanan at/beşik, Rich 189 Akua- Konsol, Tekli koltuk için elimdeki renkleri karıştırdım).


Salona gelirsek, kitapları kalın göstermek adına kalın kartona (bu karton çıktılar buruşmasın diye koyulmuştu, copy center'dan geldi) başvurdum. Uygun ebatta kestiğim kartonu kitap kapaklarıyla birleştirdim, elimde mini mini bir Harry Potter seti oldu :) İtiraf etmek gerekirse, bu kapakları ön ve arka kapağı paylaşan kitap satışı yapan sitelerden buldum ve ebatlarını küçülttüm sadece.  Siz de istediğiniz kitapları bu formda tasarlayabilirsiniz. Yaptığım kitapları, kütüphaneye yapıştırdım. Kızımın oral dönemi bitti gibi olsa da, dağıtma hızımız her geçen gün artıyor ve risk almak istemedim açıkçası. Tablolarda da, çıktıların arkasına uygun ebatta karton keserek çerçeve görüntüsü verdim. Halıyı, punch iğnesi ile yaptım. "Ah kalbim" dediğim detaylardan. (Windy 255 Copper-Kütüphane ve sehpa)

Balkonda, daha önceki maketlerimden kalan kuru otları, silikon tabancasıyla dış cepheye yapıştırdım. Şezlong ve koltuk takımını beyaza boyadım ve içine iki kat keçe koyarak, kumaşla kapladım. Korona günlerinde dost dezenfektan şişesinin kapağını kumaşla kaplayarak vazo yaptım ve içine küçük bir bahçe tabelası yaptım. Niyetim daha çok çiçek yapmaktı ama yolunma potansiyelinden ötürü bu sonraki yaşların güncellemesi :) [Güncelleme: Cam önü çiçekleri yolunarak, bitirildi.]

Banyo, evin diğer odalarına kıyasla çok boş kaldı. Tuvalet bağımsızlığını kazanırken Ada'ya örnek olsun, konusu geçsin amacıyla da eklemeden edemedim. Bu nedenle, giyinme odası+banyo gibi bir konsept uyguladım. Alüminyum folyo ile ayna görüntüsü verdim ahşaba. (ArtDeco 3619 Beyaz- Banyo ekipmanları/Balkon ekipmanları, Cadence 226 Kurşuni- Ayna/Sehpa).

Mutfakta ise, tabloları salondakiler gibi tamamladım. Kenarlarına altın renkli kalemle rotuş yaptım. Sandalyelerin oturma kısımlarını kumaşla kapladım ve masa örtüsünü ekledim. Lolipop çubuğundan korniş yaptım ve perde haline getirdim. Yere, şekil verdiğim kartona hasır ipi sararak bir paspas yaptım.


E daha ben ne yapayım :) Aslında oda oda ışıklandırma fikrim vardı, o kadar zaman ve ilgili ekipmanı bulamadım. İlerleyen zamanlarda önceki maketlerimde nasıl ışıklandırma yapıldığı hakkında bilgi vereceğim. Salon koltuklarının rengi içime sinmedi, her gördüğümde nasıl daha güzel görünürdü diye düşünüyorum, fikirlere açığım :)


Aşağıya ilgili linkleri bırakıyorum. Keyifli zamanlar :) İlgili internet siteleri, https://www.jennifersprintables.com/printables1.html http://www.cdhm.org/imag/1110/printies1110.php http://gomakesomething.com/category/print/printmini/

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page