Evine Hoş Geldin Ada

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2021

37+5 haftalık hamileydim ve sevgili doktorum "haydi Ece doğuma" dedi; verilen tarih 17 Ocak'tı esasen. İlk günden tez canlı olduğunu söyledi canım kızım, bize de ayak uydurmak kaldı. Bavulum yedinci aydan beri hazırdı. Hediyelikler, oda süsleri 5 gün önce bitmişti. Ebeveynliğe de hazır olduğumuz için karar vermiştik zaten. Hiçbir manimiz yoktu, Ada gelebilirdi.


Ailemizde alerjik astım olduğu ve bebeğimizin sağlık verileri hakkında bir fikrimiz olmadığı için, kokan, toz tutan bir çok materyalden uzak durduk. Dekorasyon için,

 • Kapı süsü- Ben yaptım!

 • Kullan at kadehler/tabaklar (cam modellere benzeyenler gerçekten çok şık),

 • Uzunca bir örtü,

 • Kuru pasta,

 • Hazır şerbet

 • İki tane şamdan

 • Karton isim panosu

 • Yapay çiçek

 • Hediyelikler (Reçel kavanozu-biz yaptık, kitap ayracı ve Darüşşafaka Bağış Magneti)

 • Masa - Çoğu hastane odanıza temin edecektir.

 • Cam Sebil

 • Çikolata

 • Şık duracak evdeki dekoratiflerden bir demet

 • Anne-bebek tacı


Etiket ve panoyu Canva üzerinden ben tasarladım. Her doğum gününde, her özel günde kurtarıcımdır kendisi. Özel organizasyon firmalarına harcayacağımız meblağı, kızımıza harcarız dedik. Kendimiz güzelleştirdik kavuşma odamızı. Bazı tıbbi nedenlerden ötürü epidural takılamayınca, genel anestezi almak zorunda kaldım. Çok üzüldüm bu son dakika haberine ama ne olursa olsun önemli olan Ada'nın sağlıkla kucağıma gelmiş olması.


Hastane çantası için listemi, bebek ihtiyaç excelimde paylaşmıştım daha önce link burası, o nedenle detaya girmeyeceğim. Sadece şunu söyleyeyim kalabalık çantaya hiç gerek yokmuş (hele pandemide hiç hiç hiç gerek yok).


Buraya ek madde olarak fotoğraf çekimini yazayım hemen. Her ne kadar o muhteşem fotoğrafları ulu orta paylaşmasam da, iyi ki yapmışız. Ezgi Hanım tamamen pozitif, işine hakim bir profesyonel. O günü, bu kadar güzel karelerle belgeleyebilmek bizim şansımız oldu. Şu hatırayı paylaşmadan da edemeyeceğim. Doğum öncesi ve doğum fotoğraflarımız çekildi. Dedik ki yarın bebekle çekiliriz, anlaştık vedalaştık. Ertesi gün anestezi etkisinin geçmesiyle ve havada ışık namına herhangi bir eser gözlenmeyince, ben panikledim ve Ezgi Hanım'ı aradım hemen. Beni o kadar güzel sakinleştirdi ki... Hastane odası kısmını evinizde de yapabiliriz diye de ekledi. İki hafta sonra, Ada evinde, odasında ailesiyle birlikte fotoğraflarını çektirdi. Çok teşekkürler emekleriniz için Ezgi Hanımcığım🥰


Ada'nın odası, daha önce çocuk odasına evirilecek bir misafir odası olarak kurulmuştu ilk taşındığımızda. Eviremedik ve odayı baştan yarattık. "Kızımın odasına benden başka erkek giremez" diyen babası, aldı eline fırçayı boyadı baştan başa. Sonra, "ben yaparım ya" dediği duvar kağıdı konusunda kontrolü ele aldım ve işin ehline devrettik. Burada bir parantez açayım, daha ucuz diye internet alışveriş sitelerinden almayı tercih ettik duvar kağıdını AMA ustanın dediğine göre, bayat çıkma ihtimali oluyormuş ve yapıştırmada sıkıntı çıkabiliyormuş (neyseki biz şanslıymışız).


O kadar çok mobilyacı gezdik ki... Ne modokosu kaldı, ne Ikeası... Açıkçası Modoko fiyatlarının, Bağdat Caddesi'ndeki mağazalarla başa baş olduğunu gördükten sonra, garip bir teslim oluş yaşadım. İki önemli detay vardı mobilyada, 1) Güvenli oluşu 2) Sağlıklı, kurşunsuz boya kullanılması ki bunu doğrulamak için Akzo Nobel sertifikalarını sorabilirsiniz. Velhasıl, bir pazar günü vitrinde gördüğüm bebek odasına bayıldım. Açık mıdır, değil midir derken Dünya tatlısı, çalışkan Meral Hanımla tanıştık. Baby Mio'ya gözümüz kapalı güvendik ve iki yıldır sağlıkla, huzurla kullanıyoruz. Sağolsunlar :)


Oda küçük olunca, kitaplık koyabilecek pek bir alan kalmadı. O nedenle çözüm Ikea'dan geldi. Baharat rafları, beyaza boyandıktan sonra, kapı arkasına cuk oldu. Kids Living Etc'dan da tatlı mı tatlı ışıkları aldık. Muhteşem durdu! Şöyle bir açıklama geçeyim, panda, Ada'dan önce evlat edinmiştik, onun sertifikası. Kasnaklar da benim eserim - hazır kitti.


Televizyon koltuğunu da bebek odasına, emzirme koltuğu olarak transfer ettikten, perdesini taktıktan ve halısını serdikten sonra, elim karnımda, bol bol zaman geçirdik kızımla. Naçizane tavsiyem, bebek odasını, doğumdan minimum 1 ay önce hazır tutmanız. Her ne kadar sağlıklı olsa da, boya kokusunun geçmesi biraz zaman alıyor.


Şimdi, koskoca iki yıl sonra, kahkahalarıyla titriyor duvarlar. Ek olarak sadece yapışan ayna koydum tek boş duvara, Ada kendine bakarak dans etmeye bayılıyor da :) Şimdi siz buraya kadar merakla okuduysanız, sağlıkla alın kucağınıza, mutlulukla büyüsünler. Bahsi geçen bütün profiller instagram profilimde👍🏻
56 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör