top of page

Bir Nefeste Biten "Bir Nefes Gibi"

Üçüncü oda: Okuma Odası


Okumaktan keyif aldığım, her kitabının peşinden koştuğum iki kişi var, onlardan biri sevgili Ferzan Özpetek; diğeri ise, diğer gönderinin konusu :) Bir yönetmenle okuma odasını açmamın sebebi ise, Sayın Özpetek'in benim aşka ve farklı cinsel yönelimlere olan bakış açımı genişletmesi, at gözlüklerimi çıkarmamı sağlamasıdır. Yeni filmlerinin yolunu dört gözle beklerken, onlara okuması lezzetli kitaplar da eklendi. Eğer Özpetek filmlerini izlediyseniz, kitabın sayfalarını okurken karakterler ve onları içine alan sahne gözlerinizin önünde canlanıveriyor; sanki kitabı okumuyorsunuz da, izliyorsunuz gibi bir şey.


*Kaynak: https://www.armanayse.com/ferzan-ozpetekten-muthis-roman-bir-nefes-gibi/


Ah o kalabalık İtalyan sofraları. Şu pandemi sürecinde o sofralardan birine oturmak çok iyi geldi, sandalyelerden birinde, biri ölse bile.


"Bir Nefes Gibi" de diğer iki kitap gibi, bir nefeste bitiyor. Sürükleyici ve okuması keyifli. İki kız kardeş arasındaki küslüğü, yıllar öncesinden yazılmaya başlanmış, ancak alıcısı tarafından hiç okunmamış mektupları okuyarak ve günümüzde onların ağzından dinleyerek çözümlüyoruz. "Hamam" filminden bir hayalet çıkıveriyor karşımıza. İtalyan bir kadının ağzından Türk Gelenekleri'ni duyuyoruz. O kadar naif işlenmiş ki konular, kitabı orijinal dilinde okuyan İtalyanlar neler  düşündü Türkler hakkında, çok merak ediyorum. 

Kitap çok güzel lakin bir kaç husus var değinmek istediğim. Öncelikle, bu zamana kadarki bütün Özpetek film/kitaplarının bir kolajı gibi hissettim. İlk defa tanışanlar için güzel bir kapsayıcılığı var. Bunun yanı sıra, az çok tahmin ediliyor kardeşler arasındaki küslüğün sebebi, çok da şaşırmıyoruz. Olayın şiddeti etkiliyor pek tabii ama Müge Anlı ile yatıp kalkan bir nesle çok da koymuyor açıkçası. Bir de şu cevapsız kalan sorularım kitaptan sonra... Ben onları kime soracağım? 


Karar sizin, izleyin ya da okuyun! Eğer tanışmadıysanız, Ferzan Özpetek'i evinizin bir odasına mutlaka davet edin :) Bu kitabı okursanız da, üzerinde konuşalım. Belki sizler de merak edersiniz, benim ettiklerimi :)

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KOKOLOJİ 101

Yazı: Blog2 Post
bottom of page