top of page

Bir Acı Çikolatanın Kaç Yıl Hatırı Vardır?

Yıllar yıllaaaar önce, ARGE Mühendisi olarak işe başladığım restoranda, baharatların, unların, yeni lezzetlerin arasında tanıştığım bir kitabı anlatacağım sizlere. Duygular, durumlar hep yemek tariflerinde veriliyor, okudukça acıkıyor, acıktıkça okuyorsunuz. En sonunda da doyamadan kitap bitiyor.Acı Çikolata, Como agua para chocolate, Laura Esquivel tarafından 1989'da yazılmış ve İspanyol aslından çevrilerek 1993 yılında Can Yayınları'ndan basılmış. Oldukça başarılı bir çeviri olduğu için, Havva Mutlu'ya da ayrıca bolca teşekkürler. 256 sayfa ve özgün dili İspanyolca.


De la Garzaların küçük kızı Tita, talihsiz ama lezzetli hayat hikayesini mutfağından çıkan tariflerle betimleyerek anlatıyor. Yemek yapmayı sevip de okuyan herkes, ilk sayfaların ardından, tarifleri denemek için sık sık mutfağa girmek isteyebilir, benden söylemesi. "Yok ben okumam" derseniz, 92 yapımı filmi de mevcut ancak şahsen izlemedim, o yüzden daha iyi mi, kötü mü yorum yapamayacağım. Lakin her zaman derim ki, kitap filmi satırıyla yener.


Kadının söz hakkının yetimliği sadece bu topraklara ait değil. Maalesef Dünya'nın tümünde büyük yükler yüklenirken omuzlara, kelimelerimiz bizden alınıyor. Ailemiz, arkadaşlarımız, komşular, hatta sokaktan geçerken garip garip bakan birey... Hepsinin bu yitimde payı var. Hayatını yaşayamayan, anlatamayan Tita da bizden biri; onun şansı kendini anlatabileceği bir alanı yaratabilmesi, ama fantastik, ama büyüleyici.


Haydi sıkı sıkı sarılalım kız kardeşlerim ve okuyalım Tita'nın söylediklerini. E Instagram'da da bir like, bir kaydet fena olmaz :P Keyifli okumalar!

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KOKOLOJİ 101

Yazı: Blog2 Post
bottom of page