top of page

Adam tam bi' pislik çıktı Samuel Baba!

Kara kara düşünmeye başladım, aktif olarak oynadığım oyunlar bitince size ne önerilerde bulunacağım diye. Sanırım bir çözüm bulmam lazım, az kaldı elimdekiler tükeniyor :)


Uzun yıllar sonra tekrar oynamaya başladığım, tek negatif yönü bolca reklam izletmesi olan bir oyunla karşınızdayım, Criminal Case! Anne olduk diye, cinayet de mi çözmeyeceğiz yani?

Oyuna Facebook hesabınızla bağlanabiliyorsunuz. Böylece, hem verileriniz yedekleniyor, hem de FB arkadaşlarınızla puan kapışmasına girebiliyorsunuz. Aslında temel olarak, kayıp eşya (Hidden Object) türünün örneklerinden.


Partneriniz David Jones'la birlikte, ekibinizin amiri Samuel King'in sizi yönlendirdiği vakalara koşuyorsunuz. Bir vaka kapanmadan, diğerine koşmak yok ama! Her etapta 9 sahne bulunmakta ve yeni sahneler topladığınız deliller veya sorguladığınız şüphelilerle açılıyor. Bonus sahnelerin açılması için, gereken miktarda yıldız toplamak şart. Diğer yandan, oynadığınız her sahnede, para kazanıyorsunuz. Parayla ise, kostüm, evcil hayvan satın alabiliyorsunuz. Yeri gelmişken önemli bir kamu spotu sunalım: SATIN ALMA, SAHİPLEN!


Oyunu açtığınızda günlük ödül çarkı sizi karşılıyor. Ödül olarak, joker, para, enerji ve xp kazanıyorsunuz, miktarları oynama sıklığınıza göre değişiyor. 110 birim enerjiyle başlıyorsunuz ve arama yaptığınız her sahnede, 20 birim enerji düşüyor. Eğer her sahneye ait 5 yıldızı alırsanız, harcanan enerji, o sahnede 5 birime düşüyor. Yıldız alabilmek için de, mümkün olduğunca hızlı ve hatasız bulmanız gerekiyor listedekileri. 110 demişsin, resimde 120 diyebilirsiniz; çarktan 10 br enerji kazanmıştım ;)

Ekip arkadaşlarınızın, altısı sabit, geri kalanı ise, sizin oyunu oynayan arkadaşlarınızdan oluşuyor. Eğer, arkadaşınız her gün oyunu oynuyorsa, sahneyi onunla araştırdığınızda, oynamayanlara göre, daha fazla puan alıyorsunuz ki, aslında bu aynı zamanda kullanabileceğiniz ekstra ipucu hakkı demek oluyor.

Üç farklı joker hakkınız var. Avantajına göre, harcayacağınız tutar değişiyor. Sağdan açıklamaya başlarsak, (1) bulacağınız eşyaların siluetini gösterir, (2) ipucu hakkınızı 5'e tamamlar (3) bonus puanınızı 6x yani 6 hatasız eşya bulmuşsunuz gibi başlatır.

Sahnelerden bulduğunuz deliller de küçük bulmacalarla işleniyor ve ilgili birimde analize gönderiliyor. Bu küçük bulmacalar, parmak izi bulmaca, şifre/kod tahmini, kalıntı toplama gibi basitçe anlatılabilir ve ne kadar hızlı çözerseniz o kadar çok ekstra enerji kazanırsınız (Maksimum 9 birim kazanabiliyorsunuz her birinden).


Her dava sonunda, yani doğru kişiyi tutukladıktan sonra, bonus bölüm açılıyor ve bonus bölümü de tamamlarsanız bir sonraki hikayeye hemen geçebiliyorsunuz; eğer üç arkadaşınız varsa oynayan, yoksa 24 saat sonra açılıyor. Maalesef benim oynayan hiç arkadaşım kalmadı :( O nedenle 24 saatte kalan yıldızları tamamlıyorum.

Peki yıldızlar ne işe yarıyor? Delilleri incelememizi, şüphelileri sorgulamamızı sağlıyor. Dava kapandıktan sonra kalan yıldızlarla, enerji veya albümünüz için çıkartma alabiliyorsunuz. Hayvan refakatçinizi de tüm yıldızları tamamladığınız bölüm sayısına göre değiştirebiliyorsunuz.


56 vakanın hepsini çözdükten sonra ya da bu oyunu oynarken, diğer sezonlara başlayabilirsiniz, dilerseniz. Bunlar,

  • Pacific Bay

  • World Edition

  • Geçmişin Gizemleri

  • The Conspiracy

  • Zamanda Yolculuk

  • Doğaüstü Soruşturmalar.

Ben hala ilk kısmı bitirmeye çalışıyorum ve severek oynuyorum. Şimdi gelelim yorum ve tüyolarıma. Öncelikle, tüm enerjiyi bitirmeniz maksimum 10 dakikanızı alıyor. Eğer isterseniz, reklam izleyerek 20 birim enerji kazanabilirsiniz. XP skalanız dolduktan sonra, seviye atlıyorsunuz ve her seviyede enerjiniz 110'a tamamlanır. Eğer, dolmaya yakın ise, reklam izleyerek veya yıldızlı bir aksiyonda bulunarak enerjinizi bedavaya doldurabilirsiniz. Genellikle, sahne harici bulmacaları, ihtiyaca göre çözüyorum. Mesela 13 birim enerjim kaldı, bulmaca çözüp 20'ye tamamlayarak, bir sahne oyunu daha oynuyorum, gibi.


Oynadığınızda daha iyi anlayacaksınızdır :) Oyunun Türkçe seçeneği de mevcut. Play Store'dan yükleyebilirsiniz.


Umarım keyif alırsınız,

Sevgiler.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page