top of page

Ada'nın Evleri

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2020

Ben küçücükken, o muhteşem "Büyüyünce ne olacaksın" sorusuna, bilmiş bilmiş "Anne!" cevabını verirdim. Bir kızım olmasını dilerdim hep gönülden. Başarılı, ayakları üstünde duran bir kadın olacaktım, çünkü kızıma da örnek olmalıydım. 


Eşimle ilişkimiz başladığı zaman, onun mükemmel bir baba olacağına dair hiç bir şüphem yoktu. İkimiz de ebeveyn olmayı çok istiyorduk. Hatta evimizi hazırlarken, mobilyaları bizim ufaklığa göre seçtik; o sıralar bende A, bizim beyde D vitaminiydi halbuki (Yeni evlenenlere, ev kuranlara aşağıdaki linkten bir ihtiyaç listesi verelim yeri gelmişken)! 2018'de müjdemizi aldık ve sabırsızlıkla, heyecanla bekledik Ada'yı.

Şuraya bir parantez açayım. Müjdemizi aldıktan bir veya iki hafta sonra kanama geçirdim. Hayatım boyunca hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum, beterini de görmemeyi diliyorum. Minik embriyomu kaybetmemek için soğukkanlı kalmaya çalışıyordum da diğer yandan volkanlar patlıyordu beynimde. Doktoruma ulaşamadım, en yakın hastaneye gittim, oradaki doktor "Düşse ne olacak, gençsin, tekrar olur" diyor. Hiç bir konu da net değil... Test yaptıralım mı diyoruz, iki gün sonra tekrar yaptırırsak bir anlam ifade edeceğini söylüyor. Hayatımın en yavaş geçen iki günüydü sanırım. Sonuca CFO-eşim, bakabildi, çok şükür kızım, ilk evinde kalmaktan vazgeçmemişti. Bu olay ilk dört ay mutlu haberi yaymamızı, çılgınca bebek alışverişine düşmemizi frenledi, en azından benim için. Bu kötü hatırayı neden yazdığıma gelirsek... O kara perşembeyi yaşarken, elimden telefon düşmedi ve bir umut ışığı aradım. Çünkü filmlerde hep kanama olursa, bebek kaybedilirdi. Sadece bir blogda benzer bir hikayeye denk geldim, "belki de düşük değildir"i ilk o zaman dedim. Belki bu satırlar da benzer bir kötü gün geçirmiş, başka birinin tutunmasını sağlar. 


İki pimpirikli ebeveyn olarak NIFTY yaptırdık. Eve gelip kanımı aldılar ve Amerika'ya gönderdiler. Aynı dolaşım sistemini kullanan, iki canlı olmamız, kızımın kanının da benim damarlarımda dolaşıyor olması, büyüleyici gelmişti. Testin temeli de bu büyüye dayanıyor zaten. Bebeğin kanından DNA'sı analiz ediliyor ve en sık rastlanan üç temel anomali (Down, Edwards, Patau) 99% doğruluk oranında tespit ediliyor. Aslında gebelikte yapılan ikili ve üçlü tarama testlerinin tek aşamalısı ama daha güvenilir sonuç vereni ve maalesef çok daha pahalı olanı. NIFTY, SMA'yı kapsamıyordu, iki senedir bir değişiklik oldu mu, bilmiyorum. SMA için en azından bir ebeveynin taşıyıcılık testi yaptırması öneriliyor.

 

Cinsiyeti NIFTY ile teyit ettikten sonra, dördüncü ayda, alışverişe başladık. Oda takımı kurşunsuz boyadan, oyuncakları BPA'sız plastikten, kıyafetleri organik pamuktan, deterjanı parfümsüz derken, kaybolacağımı anladım ve aşağıdaki diğer linkteki gibi bir excel dosyası hazırladım. Bu listeyi hazırlarken, birçok kaynağın önerilerini derledim. Güncel fiyatlarını yazıp, bütçemizi ayarladık ve tabii ki hepsini almadık :)


Her gün sohbet ettik kızımla. Onunla videolar çektik, güldük, dansettik. Sanırım yirmi beşinci haftaydı, bir tekmeyle uyandım. Doğum gününe kadar da bitmedi zaten o darbeler :) Hatta doğum gününü o tekmelerin azalması belirledi de diyebiliriz. Gebelik şekerim olduğu için haftada iki kere NST'ye girmem gerektiği söylenmişti doktorum tarafından. Kontrole gittiğimde, hareketin azaldığını fark ettik, e zaman da gelmişti, haydi dedi ameliyathaneye. Başından beri sezaryen önerilmişti doktorumuz tarafından zaten... 


Ada'nın kucağıma verilişini ve onu ilk besleyişimi hiç unutmayacağım. Belki de bu hatıra nedeniyle, hep çocuk kalıyoruz annelerimizin gözünde. 


Size anne olarak tavsiyelerim tabii ki olacak. Öncelikle rahminizdeki embriyonun sizin bütün duygularınızın farkında olduğunu bilin. Siz ne kadar rahat bir hamilelik yaşarsanız, o da o kadar huzurlu olacak - yaşamının hem içinizdeki, hem de dışarıdaki kısımda. Konuşabildiğiniz kadar çok konuşun onunla. Ve en önemlisi, gebelik ya da lohusa döneminizde doğru yetkinlikteki kişilerin tavsiyelerini alın. Tavsiye aldığınız kişilerin özgeçmişlerini mutlaka inceleyin, özellikle bilgiyi instagram hesabından alıyorsanız.


Piyasada sağlık çalışanı olmayan bir sürü emzirme danışmanı, psikolog/psikiyatrist olmayan hamilelik/ebeveynlik koçu var. Alışverişe kendinizi kaptırmayın, yapmayın. Ayrıca ikinci el de öcü değil. Her şeyi çok uyguna Dolap, Tutumlu Anne gibi uygulamalardan edinebilirsiniz AMA fiyat/defo vb kontrolleri mutlaka yapın. Diğer sitelerde çoğu zaman indirimde aynı fiyata ürün bulabilirsiniz :D


İç güdülerinizi dinleyin, her bebek kendine özel :) Her bebek sevgiyi keşfettiği sürece, evini sever <3


ev hazırlık
.xlsx
Download XLSX • 19KB

bebek hazırlık
.xlsx
Download XLSX • 55KB

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page