top of page

Roma

Güncelleme tarihi: 16 Eki 2020

Bugün Dünya nüfusunun %31'inin kutsal topraklarını barındıran bir şehre ışınlanıyoruz. İnanmazsınız, bir şehrin içinde bağımsız bir devlet daha var. Bilin bakalım neresi? Evet evet doğru, bir kaç saniye içinde Roma'da olacağız. Vatikan'a da uğrayıp, döneriz.


Sanata, tarihe ve yemek yemeye meraklıysanız, tam olarak gitmeniz gereken yer burası. Sıkıştırarak 4 gün, yayarak ölene kadar sıkılmadan gezeceğiniz bir şehir. Yerli halkını da Türklere çok benzetiyorum ben şahsen.


O zaman sizi gezmekten keyif aldığım yerlere götürerek başlayayım.


1. Fontana Di Trevi:  Çok daha güzel çeşmeler var Roma'da. Benim gönlüm hep burada ama. İlk gördüğümde o kadar büyülemişti ki beni, şehirdeki her günümün gündüzü ve gecesi ziyaret ettim. Üç Yol Çeşmesi anlamına geliyor ancak La Dolce Vita filminin meşhur bir sahnesinin burada çekilmesi, isminin Aşk Çeşmesi'ne dönüşmesine sebep olmuş. Arkanızı dönüp, sol omuzdan para atarsanız bu çeşmeye, ölmeden yolunuz tekrar Roma'ya düşer diyorlar. Umarım gerçektir :)

2. Kolezyum: Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinirmiş, ben googlelayınca öğrendim. Açıkçası geçmişe dair izleri bende hep vahşet, kan, kölelik gibi kelimeleri hatırlatıyor. Yine de MS 80 yılından beri var olan bir yapının içinde olmak oldukça büyüleyici geliyor insana.

3. Vatikan: Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı, Sistina Şapeli... Görkem içinde görkem, gerçekten büyüleyici.


4. Melekler ve Şeytanlar Turu: Kitabı okumadıysanız, filmi izleyerek bu aşamaya yetişebilirsiniz:)  Pantheon🠊 Santa Maria Delle Poppolo Kilisesi🠊 San Pietro Meydanı 🠊Santa Maria Della Vittoria Kilisesi- Azize Theresanın Vecdi🠊 Navona Meydanı, 4 Irmak Çeşmesi ve Santa Agnes Kilisesi🠊 Castel San Angelo Kalesi🠊 San Pietro Kilisesi ve Sistine Şapeli


5. Villa Borghese

E neler yedik? Bol bol pizza, makarna, tiramisu,.. Bol bol kahve içtik. Yemek yediğimiz yerler,


  • San Marco

  • Cul de Sac

  • Antica Enoteca

  • Grazia & Graziella

  • Antico Caffè Greco

  • Al 34

  • Pastificio

  • Pompi

Yediğimiz her şey muhteşemdi. Bu mekanlar belki yerinde duruyordur ama lezzet aynı mıdır bilemiyorum. Biz gittiğimizde yıl 2016'ydı ve balayımızdı. Hayat ve bütün yemekler her daim lezzetliydi o zamanlar. O yüzden gitmeden yorumlara bakmakta fayda var. 

Umarım bu ekspres Roma Turu'muz hoşunuza gitmiştir. Kemerleri bağlayın, dönüyoruuuuuuz ;) Fotoğrafların tadını çıkarın.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

29 Ekim 1923

Yazı: Blog2 Post
bottom of page