top of page

Son Kitap Alışverişim

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2020

Okuma odamıza dört kitap getirdim bu sefer. Hepsi birbirinden ilgi çekici. Okurken hem keyif aldım, hem de düşüncelere daldım.


1. Güle Güle Meme - Melody De Visscher Büyükkaraca: Yaklaşık 70 sayfalık, takip etmesi keyifli bir kitap. Ada'nın iki yaşı yaklaştıkça, mümkün olabilecek en şefkatli ve sakin şekilde emzirmeyi bırakmak istiyorum. Ne zaman bu konu açılsa, bu kitap karşıma çıktı ve şans vermek istedim. Kızım ne zaman elimde görse, fırlatıyor, okumayı söktüğüne dair şüphelerim var :) 

İlk 52 sayfa Jazz'ın memeden ayrılma serüvenini, miniklere anlatıyor. Bebeğinizin benzer aşamalardaki fotoğrafını yapıştırabilmeniz için alanlar bırakılmış, oldukça şirin. Sonraki sayfalar ise, anneye yol göstermek için. Henüz süreci başlatmadığım için, işe yarıyor mu, sihirli formül bu sayfalarda mı bilmiyorum. Açıkçası böyle bir beklentim de yok, her bebek kendine özel bir karakterle geliyor; hamilelik boyunca okuduğum bütün kitaplar Ada'yı tanıdıktan sonra masal oldu:) Kitap oldukça sevecen, kucaklayıcı ve yardımsever bir dille yazılmış, okurken huzur doldum. Tek eleştirim en son sayfadaki bir kitaba yakışmayacak şekilde sıralanmış internet sitelerinin dağınıklığı ki bu da kitabın içeriğinden bir şey götürmüyor pek tabii; benim ufak, tatlı takıntılarım sadece.


2. Korkuyu Keşfediyorum - Uzm. Psikolog İrem Polat: 4 yaş üstü çocuklar için önerilmiş bir kitap. E diyebilirsiniz, 20 aylık bebeğe 4 yaş+ kitap neden? 31>4 derim size... Psikoloji alanında okumayı çok seviyorum. Son bir kaç senedir, polisiyeleri rafa kaldırdım bu nedenle. Ada'nın hayatımıza katılmasının bunda büyük rolü var ama ondan önce de beden sağlığının önceliğinin ruh sağlığı olduğuna inanıyordum. Bu güzel kitapta Kerem'in korku ve kaygı duygularını deneyimlemesine şahit oluyoruz.

Ebeveynlerinin ve rehber öğretmeninin katkılarını görüyoruz. En sonda da biz ebeveynlere ait rehberi okuyoruz. Ne yazık ki kültürümüzde kaygıya ve korkuya çok da yer yok. Özellikle bu despotluktan nasibini erkek çocukları alıyor. Oysaki, bütün duygular, insan hayatının renkleri ve her birini hissetmek, bir o kadar normal; hangi cinsel yönelimde olursan ol, hangi dine inanırsan inan, hangi ülkenin vatandaşı olursan ol. Eğer aksini düşünüyorsanız, yolunuz biraz uzun ama ilk adım bu kitabı alabilirsiniz, KENDİNİZE!


3. Kapsamlı Cinsellik Eğitimi HOŞ GELDİM - Rayka Kumru: Bir kitabı Rayka Kumru yazarsa, hangi yaş grubuna hitap ettiğinin çok önemi yok, mutlaka alır okurum. Yıllarca cinselliği Haydar Dümen'den öğrenmeye çalışan bir neslin ucundan yakaladığı, sevgili Rayka, bir seksolog. Hatta kendisinin bir de Youtube kanalı var ki, oldukça öğretici. Bir de kendisinin "Seks Pozitif Ebeveynlik" podcasti var ki, yeme de yanında yat! Her biri 5-10 dakikalık (Sadece biri 18 dk) 8 bölüm ve her anne-baba mutlaka dinlemeli. 

Bu şahane kitap, cevaplanması zor sorulardan biri olan "anneaaaa ben nereden geldim"in cevabını, tatlı resimleriyle birlikte veriyor. Kitabı ayrı, mülteci ve sığınmacı çocuklara adanmışlığını ayrı sevdim.


4. Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? - Duygu Dalgakıran: Küçükten büyüğe, kapağını açan herkese ilham verecek bir kitap. M.Ö. yıllardan, günümüze uzanan sanat yolculuğunu illüstrasyonlarla çocuklara sunuyor. Anlatımı çok keyifli, heyecanla sonraki sayfaya geçiyorsunuz. Korona günlerinde, Dünya'daki ünlü eserler ayağınıza geliyor. Küçük Dünya Müzesi Maketi ve çıkartması da hediye (Arka kapakta kırmızı zarfın içinde, ben çok geç keşfettim)! 

Önemli bir notum olacak! Bu listedeki kitaplardan veya değil, bebeğinize, çocuğunuza aldığınız kitapları mutlaka önce kendiniz okuyun. Her ailenin dinamikleri ve normları farklıdır. Piyasadaki her kitap güvenilir olmayabilir ayrıca. Lütfen dikkat edin. Sevgiler, iyi okumalar.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KOKOLOJİ 101

Yazı: Blog2 Post
bottom of page